دسته‌بندی نشده

آشنایی با ابزار و تجهیزات ایمنی داربست

 • داربست ها یکی دیگر از تجهیزاتی است که برای ساخت و ساز در ارتفاعات بلند از آن استفاده می کنند  و اگر تجهیزات ایمنی داربست هنگام کار کارگران و افرادی که شغل آنها داربست بند است و در زمان کار ایمنی آنها رعایت نشود ممکن است که در زمان کار بر روی داربست اتفاقات ناگواری برای آنها پیش آید. جنس داربست ها بیشتر از چوب و فلز است که آنها را برای کار در ارتفاعات بالای دو متر به کار می برند.

  این داربست ها از یک پایه فلزی که آن را در زیر تمام لوله های داربست قرار می دهند تا به وسیله آن بقیه اجزای داربست که همان لوله ها هستند به صورت استوار و محکم روی آن قرار بگیرند و از تخته چوب ها برای قرار دادن آنها بر روی لوله ها استفاده می کنند تا افراد بر روی تخته بایستند و کار خود را به راحتی انجام دهند. همان طور که همه ما می دانیم استفاده کردن از داربست هم خطرات زیادی دارد و کارگران باید در زمان کار بر روی داربست تمام نکات ایمنی و تجهیزات ایمنی داربست و ابزار های لازم استفاده کنند.

  آشنایی با ابزار و تجهیزات ایمنی داربست
  آشنایی با ابزار و تجهیزات ایمنی داربست

  نکات ایمنی در زمان استفاده از داربست

  • از اتصالات لوله ها برای داربست باید مطمئن شوید و بعد از آن باید کارگران از داربست استفاده کنند. همراه با تجهیزات ایمنی داربست مانند طناب نجات.
  • گیره های اتصال داربست را باید هر بار قبل از استفاده چک شود که اگر در صورتی نقص فنی داشته باشند آن را برطرف کنید.
  • کارفرمایان که مسئول اجرای کار هستند باید یک نفر را برای نظارت روزانه و سرکشی از لوله ها و گیره های داربست مامور کنند تا ایمنی کامل داربست را تایید کنند و بعد از تاییدی مامور سرکشی از داربست اجازه کار به کارگران را می دهند.
  • ایمنی بودن داربست با اتیکت سبز معلوم می شود و اتیکت قرمز نشانه عدم تایید ایمنی داربست است و کارگران نباید از داربست استفاده کنند،پس باید اتیکت قرمز و حتی اتیکت قرمز را باید در جایی از داربست نصب کرد تا در راس دید کارگران و سایر افراد باشد.
  • نکات ایمنی در زمان استفاده از داربست
   نکات ایمنی در زمان استفاده از داربست
  • نصب کردن داربست کار هر کسی نیست و باید برای نصب داربست از افرادی ماهر و کاربلد که آموزش دیده هستند برای نصب داربست استفاده کرد.
  • در نصب کردن داربست کارفرمایان نباید از گیره های و لوله های شکسته شده به کار برد.
  • داربست بند باید به طور دائم پایه های اصلی داربست را چک کند تا از توزیع نیروی بین سایر پایه ها مطمئن شود .
  • کارگران باید هنگام کار بر روی داربست از کمربند ایمنی استفاده کنند تا از خطرات احتمالی جلوگیری کنند.
  • باید همیشه برچسب خطر را روی به صورت دائم نصب کنند.

  ابزار و تجهیزات ایمنی داربست

  ابزار و تجهیزات ایمنی داربست
  ابزار و تجهیزات ایمنی داربست

  در تمام محیط های کاری هم از نیروی انسانی و هم از تجهیزات استفاده می شود .تجهیزات می توانند مانند انواع مواد شیمیایی و انواع لوازم فیزیکی است و از این لوازم فیزیکی برای داربست هم استفاده می کنند. پس براین اساس کارفرمایان باید تمام ابزار ها و تجهیزات ایمنی داربست را فراهم کنند تا کارگران در محیط کار و استفاده کردن از داربست با خیالی راحت و ایمن کار خود را انجام دهند. تجهیزات ایمنی داربست شامل موارد زیر می باشد :

  • لوله های فولادی : چند مدل متفاوت از این نوع لوله ها برای داربست وجود دارد که بهترین مدل آن بدون درز است که به آن لوله مانیسمان است. طول بیشتر این نوع لوله های فولادی ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر است و ضخامت آن هم ۵/۳ میلی متر و وزن آنها برابر با ۳/۲۱ کیلوگرم است و هم چنین قطر آنها ۴۸ میلی متر است. در هنگام استفاده از این لوله ها برای بستن داربست نباید آنها چرب، روغنی و سیمانی یا گچی باشند و حتی باید لوله ها در زمان نصب کردن داربست حالتی صاف و سالم داشته باشند.
  • بست فلزی : بست فلزی یک ابزاری است که دارای چهار پیچ است و نسبت به سایر ابزارهای داربست بیشترین کاربرد را دارد. وزن بست فلزی برابر با ۱۶۵۰ گرم است و می تواند وزن های برابر با ۱۲۰۰ کیلوگرم را هم تحمل کند. بست فلزی توسط چهار پیچ و مهره به سایر لوله ها متصل می شود و این اتصال به صورت زاویه ۹۰ درجه باید شکل داشته باشد.
  • خرید مستقیم ابزار و وسایل ایمنی
   خرید مستقیم ابزار و وسایل ایمنی
  • بست فلزی چرخشی : این ابزار دارای دو قسمت مرکب است که به وسیله پین های فولادی به هم متصل می شوند و برای اتصال کردن لوله های عبوری، مورب و ضربه ای به کار برده می شود. وزن این نوع بست ۱۷۰۰ گرم است که می تواند وزن ۱۰۰۰ کیلوگرم را تحمل کند.
  • بست نگهدارنده : این بست را برای افزایش مقاومت بست بر اثر فشار زیاد استفاده می کنند که آن را قسمت زیر بست فلزی و در برابر تماس با آن قرار داده می شود. هم چنین برای داربست هایی که باید وزن های خیلی سنگین را تحمل کنند و کاربرد دیگر آن برای داربست بندهای که در ارتفاعات بلند معلق هستند، استفاده می شود.
  • بست کلاهکی : کاربرد این نوع بست فقط برای لوله های ستونی و عمودی است و برای داربست هایی که نیاز به داربست مسقف هستند، استفاده می شود و هم چنین نوع دیگر این بست چرخشی است که می توان آن را تنظیم کرد.
  • بست پیوندی : بست پیوندی برای اتصال کردن لوله های افقی به کار می رود و طراحی شده است برای لوله هایی که قطر آنها ۱۴ میلی متر باشند. استفاده کردن از این نوع بست باعث استحکام کششی بالای ۴۵۰۰ کیلوگرم و اتصال دو لوله که از طریق میانه داخلی لوله است.
  • چند نوع دیگر از ابزارها و تجهیزات مهم برای بستن داربست
   چند نوع دیگر از ابزارها و تجهیزات مهم برای بستن داربست
  • پایه فولادی : این ابزار را برای محیط هایی به کار می رود که سطح زمین آنجا سیمانی و آسفالت یا موزاییک باشد ،به کار می رود و هم چنین در مزارعی که شنی و خاکی هستند هم از پایه های فولادی برای بستن داربست استفاده می کنند. پایه فولادی که از تجهیزات ایمنی داربست هست برای مستحکم کردن و عدم جا به جایی های داربست است.

  چند نوع دیگر از ابزارها و تجهیزات مهم برای بستن داربست

  • مهاربند پیچی : از دیگر تجهیزات ایمنی دارست مهاربند پیچی است. این ابزار را می توان تنظیم کرد که می توان از آن به جای پیچ استفاده کرد و کاربرد آن برای اتصال کردن و سفت نگه داشتن داربست به ستون یا دیوار است. یک نوع دیگر مهاربند پیچی برای مهار سقف به طور عمودی نگه داشتن استفاده می شود.
  • مغزی : مغزی از مهم ترین تجهیزات ایمنی داربست می باشد. این نوع ابزار در انواع داربست ها که ارتفاع آنها بیشتر از ۶ متر باشد استفاده می شود و برای تقویت لوله هایی که بر روی هم قرار گرفته شده اند به کار برده می شود. طول این ابزار ۱۲۰ میلی متر و جنس آن از فولاد است.
  • آچار دو سر حلقه ای : از این آچار برای سفت کردن بست های داربست استفاده می کنند.
  • خرید مستقیم انواع ابزار از ایمن ابزار فجر
   خرید مستقیم انواع ابزار از ایمن ابزار فجر

   توری حفاظتی : توری های حفاظتی را هم باید در داربست های سبک و سنگین استفاده شود تا در صورت سقوط یکی از وسایل داربست و ابزارهای کار بر سر یکی از عابرانی که از آنجا عبور می کنند سقوط نکند. جنس این نوع توری ها از نایلون، پلی استر و کتان است.

  • طناب ایمنی : بستن طناب ایمنی در اطراف داربست برای محافظت از جان کارگران ضروری است و طول آن ۲۰ متر است.
  • گونیا، شیلنگ تراز و شاقول : از این ابزارها برای شاقول کردن ستون بتنی ساختمان و تراز کردن آن در زمان داربست بندی از آنها استفاده کنید.
  • چرخ فولادی : برای انواع داربست ها استفاده می شود و به دو صورت در داخل و بیرون سالن ها موجود است. در دو نوع روکشی لاستیکی و فولادی ساخته شده اند که روکش پلاستیکی آن در داخل سالن ها کاربرد دارد و نوع فولادی آن خارج از سالن استفاده می شود. که از کاربردی ترین تجهیزات ایمنی داربست است.

  تولید محتوا و سئو توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ فرمو

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  READ
  ابزار کار با طناب

  نویسنده

  fermo

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *