تجهیزات ایمنی جوشکاری راهنمای خرید

معرفی لوازم ایمنی جوشکاری

 • جوشکاری از آن دسته مشاغل پرخطری است که اگر موارد ایمنی در آن رعایت نگردد می تواند سلامتی جوشکار را تهدید نماید و خسارت جبران ناپذیری را به بار بیاورد. در جوشکاری اگر از وسایل ایمنی استفاده نشود، فرد با مشکلاتی از قبیل آسیب دیدگی چشمی، استشناق بخار سمی و دودهای مضر، شوک الکتریکی، سوختگی پوست و … مواجه خواهد شد. با این اوصاف به کارگیری از لوازم ایمنی جوشکاری حین فعالیت ضروری می باشد. با کمک این لوازم ایمنی جوشکاری بدون هیچ نگرانی و با کمترین خطر می توان جوشکاری کرد. با ایمن ابزار فرجی همراه شوید تا شما را با انواع لوزم جوشکاری آشنا نماییم.

  معرفی لوازم ایمنی جوشکاری
  معرفی لوازم ایمنی جوشکاری

  آشنایی با انواع لوازم ایمنی جوشکاری

  افرادی که شغلشان جوشکاری است قطعا می دانند که اگر برای حتی یکبار از عینک مخصوص، حین کار استفاده نکنند تا چه اندازه چشمشان آسیب می بیند. یا اگر دستکش و کلاه نپوشند ممکن است که دچار جراحت و سوختگی شوند که حالتی بسیار دردناک برایشان ایجاد می کند. گاهی اوقات این جراحات و آسیب دیدگی ها به حدی است که منجر به نقص عضو نیز می گردد. بدین ترتیب برای حفظ سلامتی، لوازم ایمنی جوشکاری از ضروریات این حرفه می باشد. در ادامه این مطلب به معرفی انواع تجهیزات محافظ جوشکاری خواهیم پرداخت.

  آشنایی با انواع تجهیزات محافظ جوشکاری
  آشنایی با انواع لوازم ایمنی جوشکاری
  1. 1- مهم ترین لوازم ایمنی جوشکاری : عینک جوشکاری

  از مهمترین لوازم ایمنی جوشکاری که می تواند ایمنی را برای افراد به ارمغان بیاورد، عینک است. این نوع از لوازم دارای امکانات ویژه ای هستند و به جوشکار کمک می کند تا بدون هیچ گونه نگرانی به امر جوشکاری بپردازد. همان طور که می دانید به طور مستقیم نباید به نور جوشکاری نگاه کرد. برق زدگی حاصل از جوشکاری سبب التهاب، سوزش و قرمزی در قرنیه چشم می گردد. اگر این حالت شدید باشد حتی به مرور زمان می تواند منجر به تاری دید و تغییرات بینایی شود.

  READ
  تفاوت ماسک تک فیلتر و دو فیلتر
  عینک ایمنی جوشکاری
  عینک ایمنی جوشکاری

  فعالیت های جوشکاری منبع بسیار قوی از اشعه ماوراء بنفش، نور مرئی و مادون قرمز ایجاد می کند که برای درامان ماندن از این اشعه نباید به طور مستقیم به جوشکاری نگاه کرد و تنها راه حل، استفاده از عینک محافظ می باشد. این نوع از عینک ها، دارای یک سوپاپ و شیشه دودی هستند که مانع از تولید بخار می شوند. همچنین عینک، از صفحه ای متحرک برخوردار است که امکان دید در مواقع غیر جوشکاری را برای اپراتور فراهم می آورد.

  برخی از عینک های جوشکاری به صورت دو جداره هستند که از ایمنی و کارایی بالاتری برخوردار می باشند. به طور کلی عینک های ایمنی از ملزومات جدا نشدنی برای جوشکاران هستند که تمام ضررهایی که حین فرایند جوشکاری ممکن است برای چشم به وجود آید را دور می کنند.

  2- ماسک و کلاه ایمنی

  از دیگر ملزومات ایمنی اساسی در حرفه جوشکاری می توان اشاره ای به کلاه ایمنی نمود. این نوع از لوازم ایمنی جوشکاری نقش مهمی در حفظ سلامتی چشم، سر و گردن در برابر اشعه و جرقه دارند. و امروزه کمتر جوشکاری پیدا می شود که در حین فعالیت از آن استفاده نکند. ماسک ایمنی در انواع و مدل های متنوعی تولید می شود که هر کدام کارایی و عملکرد مختص به خود را دارند. از انواع ماسک جوشکاری می توان اشاره ای به موارد زیر نمود:

  ماسک ساده (ماسک غیر فعال)

  این ماسک از یک طلق پلیمری تیره و با صفحه ای شیشه ای ساخته شده است. این ماسک به خوبی می تواند از چشم ها در برابر نور جوشکاری محافظت نماید. ماسک ساده گرچه دوام بالایی دارد اما فاقد ویژگی های پیشرفته است. برای آن دسته از افرادی که به دنبال خرید یک ماسک ارزان قیمت هستند می تواند انتخابی مناسب باشد.

  READ
  ماسک های مناسب برای کار با سیلیس
  ماسک ساده جوشکاری
  ماسک ساده جوشکاری

  ماسک اتوماتیک

  برای انجام جوشکاری های سریع ماسک اتوماتیک انتخابی مناسب می باشد. به دلیل ماهیت انعطاف پذیری، اپراتور دچار خستگی گردن نخواهد شد. از این رو برای پروژه های طولانی کاربرد بهتری دارد. ماسک اتوماتیک به دلیل برخورداری از فیلتر خودکار تاریکی، زمانی که قوس جوشکاری را شناسایی کرد به طور خودکار تاریک می گردد از این رو در حین فعالیت هیچ گونه آسیبی به چشم نمی رسد. از دیگر ویژگی ماسک اتوماتیک، وجود لنزهای سایه روشن است بنابراین لازم نیست که اپراتور مدام کلاه را بردارد. در واقع زمانی که فرد مشغول جوشکاری کردن است نور تولید شده موجب تیره تر شدن لنز ماسک می گردد.

  ماسک با لنز ثابت

  ماسک با لنز ثابت برای موارد استاندارد بسیار مناسب می باشد. البته از این نوع ماسک برای سبک خاصی از جوشکاری مانند پروژه های کوچک قابلیت استفاده دارد. از آنجایی که هیچ فیلتر تاریکی خودکار ندارد قادر به تنظیم قوس روشنایی در انواع مختلف نیست.

  ماسک با لنز متحرک

  این کلاه برای جوشکاری های بزرگ، مهم و حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. لنز متحرک برای تمام سطوح قوس روشنایی، محافظتی اساسی ایجاد می کند. همچنین با این نوع از ماسک اپراتور نیازی به تغییر عدسی کلاه خود ندارد. لنز متحرک گرچه در حین جوشکاری به طور خودکار تیره می شود اما دیدی بسیار واضح نصیب جوشکار می کند.

  ماسک با سلول خورشیدی

  از این ماسک برای جوشکاری در فضاهای باز به کار می رود. از ویژگی این ماسک، بهره بردن از نور خورشید برای شارژ کردن می باشد و این امکان را به اپراتور می دهد تا بدون نیاز به باطری حتی برای طولانی مدت بتواند از آن استفاده نماید.

  READ
  راهنمای خرید دریل خانگی

  ماسک باطری دار

  همان طور که از نام این ماسک بر می آید از طریق باطری شارژ می شود. اگر باطری به طور کامل شارژ باشد اپراتور در هر مکان و زمانی می تواند از وجود آن بهره  ببرد.

  ماسک حرفه ای جوشکاری
  ماسک حرفه ای جوشکاری
  • دستکش ایمنی

  از دیگر لوازم ایمین جوشکاری مورد نیاز برای فراهم آوردن یک جوشکاری ایمن می توان به دستکش اشاره نمود. دستان به طور مستقیم در تماس با قوس و حرارت تولید شده از فرایند جوشکاری قرار دارند از این رو محافظت از آن ها امری ضروری است. ساختار دستکش مورد استفاده بایستی به گونه ای باشد که بتواند در برابر شعله و لایه های مختلف عایق باشد. تنوع در دستکش جوشکاری از نظر شکل ظاهری و جنس زیاد است، برخی به صورت آستین دار و برخی نیز بدون آستین هستند. در هر صورت دستکشی کاربرد دارد که از مقاوت بالا در برابر حرارت برخوردار باشد و انعطاف پذیر نیز باشد.

  دستکش جوشکاری طرح فرانسه
  دستکش جوشکاری طرح فرانسه

  علاوه بر آنچه که اشاره نمودیم موارد زیر نیز جزیی از لوازم ایمنی جوشکاری هستند:

  کفش یا چکمه

  پیراهن آستین بلند

  کت و کاپشن چرمی

  پیش بند چرمی

  روکش کفش

  دستکش جوشکاری طرح فرانسه
  دستکش جوشکاری طرح فرانسه
  کلام پایانی

  انواع لوازم ایمنی جوشکاری می تواند از جوشکار در برابر آسیب هایی که حین فرایند جوشکاری به وجود می آید محافظت کند. در همین راستا فروشگاه آنلاین ایمن ابزار فجر ، تمام لوازم ایمنی جوشکاری که یک جوشکار به آن ها نیاز دارد را به متقاضیان با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت ارائه می دهد.

  تولید محتوا توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ فرمو

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  fermo

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *