وسایل آتش نشانی

آشنایی با کلیه وسایل ایمنی و تجهیزات آتش نشانی

 • تجهیزات آتش نشانی تجهیزاتی هستند که برای خاموش کردن آتش یا محافظت از فرد در برابر آتش طراحی شده اند. ممکن است توسط آتش نشانان آموزش دیده، افراد آموزش ندیده در صحنه آتش سوزی یا تعبیه شده در زیرساخت ساختمان (مانند سیستم آبپاش) استفاده شود.

  کاربرد تجهیزات آتش نشانی چیست؟

  و یکی از مهمترین تجهیزات در ساختمان است که با استفاده از آن می توانیم آتش را مهار کنیم داشتن تجهیزات آتش نشانی در هر خانه ای ضروری است زیرا داشتن وسایل آتش نشانی زمانی که جای از ساختمان آتش می گیرد از گسترش آتش جلوگیری کرده و خسارت های ناشی از آتش سوزی به حداقل می رساند همه تجهیزات ایمنی فردی و تجهیزات سیستم اطفاء حریق که برای خاموش شدن آتش و سیستم های اعلام حریق که برای آشکارسازی حریق است از تجهیزات آتش نشانی می باشد.

  که این تجهیزات در موقعیتهای خاص و ضروری مورد استفاده قرار می گیرد. آتش نشانی یکی از شغل هایی است که  جان کارکنان در خطر است در نتیجه باید تجهیزات آتشنشانی طبق استاندارد ای که برای آن در نظر گرفته اند طراحی و تولید شود.

  آشنایی با کلیه وسایل ایمنی آتش نشانی تجهیزات آتش نشانی
  آشنایی با کلیه وسایل ایمنی آتش نشانی تجهیزات آتش نشانی

  4 نوع آتش چیست؟

  کلاس A: مواد جامد مانند چوب یا کاغذ، پارچه و برخی پلاستیک ها. کلاس B: مایعات یا گازها مانند الکل، اتر، بنزین یا گریس. کلاس C: خرابی الکتریکی ناشی از لوازم خانگی، تجهیزات الکترونیکی و سیم کشی. کلاس D: مواد فلزی مانند سدیم، تیتانیوم، زیرکونیوم یا منیزیم.

  آتش نشانان و انواع وسایل آتش نشانی

  آتش نشانی یکی از شغل های پر دردسر و پر خطر است آتش نشانان افرادی بسیار سخت کوش هستند که برای نجات جان دیگران ،جان خود را به خطر می اندازند زمانی که مکان می سوزد و افراد نمی توانند آتش را مهار کنند زیرا مهارآتش باید شخص دارای مهارت و تخصص این کار باشد و زمانی که فردی این مهارت و تخصص را ندارند در نتیجه باید آتش نشانان وارد عمل شوند.

  البته آتش نشان ها فقط آتش را خاموش نمی کند بلکه باید تجهیزات و لوازم ایمنی را داشته تا بتوانند کار خود را به درستی انجام داده و در انجام کار دچار آسیب نشود سازمان آتش نشانی دارای یک سیستم یکپارچه است که در تمام شهرها وجود دارد و انجام کار می کنند.

  تجهیزات آتش نشانی با کیفیت
  تجهیزات آتش نشانی با کیفیت

  هدف اصلی سازمان آتش نشانی 

  • زمانی که مکانی آتش میگیرد آتش نشانی وظیفه دارد تا جان و اموال مردم را نجات دهد .
  • ایجاد و زیاد کردن ایستگاه و مرکز های ایمنی.
  • آتش نشانی وظیفه دارد تا به تمام کارکنان و داوطلبان آموزش تخصصی ارائه دهد.
  • این سازمان باید نظارت و کنترل ایمنی روی ساختمان ها را هم داشته باشد .
  • نظارت بر سازمانهای خصوصی در حال کار هم یکی دیگر از وظایف آتش نشانان است.

   ویژگی شخصیتی کلیدی یک آتش نشان:

  تعالی در ارتباطات.

  رحم و شفقت – دلسوزی.

  مهارت های تصمیم گیری سریع و صحیح.

  شجاعت.

  استقامت و قدرت بدنی بالا

  تجهیزات ماشین های آتش نشانی
  تجهیزات ماشین های آتش نشانی

  سیستم های اطفاء فوم چیست ؟

  سیستم های خاموش کننده آب برای خاموش کردن بیشتر آتش مناسب هستند، اما برای خاموش کردن در مناطقی که مایعات قابل اشتعال در آن ذخیره، ذخیره یا تولید می شوند، یا بی اثر هستند یا نامناسب هستند.

  موثرترین سیستم اطفاء برای اطفاء فضاهای حاوی مایعات قابل اشتعال، سیستم های اطفاء فوم می باشد. چنین سیستم هایی که در آن از فوم های مخصوص به عنوان عامل خاموش کننده استفاده می شود، تنها جایگزین برای برخی از تاسیسات هستند.

   

  سیستم های اطفای فوم که موثرترین سیستم های اطفای حریق کلاس B هستند، توسط شرکت Evenos Fire Safety Systems در یک دست طراحی شده و در چارچوب قراردادهای تعمیر و نگهداری سیستم ها مونتاژ و نگهداری و سرویس می شوند.

  تجهیزات نجات حبس شدگان
  تجهیزات نجات حبس شدگان

  سیستم های فوم سرکوب

  محاسبات هیدرولیک سیستم های اطفای فوم وارداتی از ایتالیا، آلمان و آمریکا بر اساس استانداردهای NFPA11، NFPA16 و NFPA30 انجام می شود، ابتدا استانداردهای TS EN 12845 و برنامه های تایید شده FM، UL Listed و VdS مورد تایید به عنوان نرم افزار محاسبات هیدرولیک استفاده می شود.

  با تمام این استانداردها، استانداردهای NFPA 409 استاندارد On Aircraft Hangars مورد توجه قرار می گیرد، به خصوص زمانی که آشیانه هواپیما و هلیکوپتر خاموش می شود.

  محاسبات انجام شده در برنامه های محاسباتی هیدرولیک با تفکیک سیستم های خاموش کننده فوم جداگانه در دسترس نیز نزدیک ترین نتایج را با کاهش ضرایب اصطکاک عامل کف به کاربر ارائه می دهد.

  آشنایی تجهیزات آتش نشانی به روز
  آشنایی تجهیزات آتش نشانی به روز

  غلظت فوم، عوامل کف و محلول های کف آب که با سیستم های خاصی مانند نازل های سیستم های فوم اسپرینکلر، تولیدکننده های فوم، محفظه های فوم، مانیتورهای فوم و غیره استفاده می شوند، نقش فعالی در خاموش کردن آتش های قابل اشتعال و قابل اشتعال بر پایه مایعات دارند.

  نوع های ایستگاه آتش نشانی

  با توجه به وظایف  آتش نشانان به سه دسته تقسیم می شوند:

  • ایستگاه حریق
  • ایستگاه حریق و نجات
  • -ایستگاه های پشتیبانی

   ایستگاه حریق

  در این ایستگاه با استفاده از ماشین های آتش نشانی وظیفه خاموش کردن آتش را دارند به دلیل اینکه در این ایستگاه ماشین ها و تجهیزات پیشرفته وجود دارد زمانی که حوادث دیگری هم اتفاق افتاد این ایستگاه می توان آن را مهار کند خودروهایی که در این ایستگاه ها هستند شامل: خودروی پیشرفته ،پسرو ،لوله کشی ،تانکر آب است.

  آشنایی تجهیزات آتش نشانی
  آشنایی تجهیزات آتش نشانی

   ایستگاه حریق و نجات

  این ایستگاه هم دارای تجهیزات ایستگاه حریق است و هم دارای لوازم امداد و نجات در مقابل حوادثی مانند سیل زلزله چاه مقابله کنار خودروهای نجات فقط برای این ایستگاه میباشند.

  ایستگاه پشتیبانی

  تمامی ایستگاه ها آتش نشانی که گفته شد ،ایستگاه پشتیبانی هستند .در این ایستگاه ها از تجهیزات آتش نشانی و ماشین های آتش نشانی استفاده می شود و برای هر منطقه عملیاتی صورت می گیرد یک ایستگاه پشتیبانی با تمام وسایل وجود دارد .

  که در صورتی که به آن احتیاج پیدا شود به محل کار فرستاده می شود از جمله وسایلی که در این ایستگاه ها نگهداری می شود شامل: جرثقیل، خودرو های بالابر، بیل مکانیکی، نردبان ،لودر ،نورافکنف تانکرهای مخصوص سوخت رسانی و غیره است.

  چرا بازرسی مکرر تجهیزات ایمنی و آتش نشانی مهم است؟

  بازرسی مکرر ایمنی و عملکرد مؤثر همه تجهیزات از عوامل کار یا آتش نشان است . آنها اطمینان حاصل می کنند برای کاری که قرار است انجام دهند پشیمان نمیشوند. سوابقی وجود دارد که ثابت می کند در هنگام وقوع آسیب یا جراحت هیچ سهل انگاری صورت نگرفته است.

  بازرسی مکرر تجهیزات ایمنی و آتش نشانی
  بازرسی مکرر تجهیزات ایمنی و آتش نشانی

  تجهیزات آتش نشانی

  دو نوع تجهیزات آتش نشانی وجود دارد: قابل حمل (به عنوان مثال کپسول های آتش نشانی، پتوهای آتش نشانی) و سیستم های ثابت (به عنوان مثال شیر آتش نشانی، سیستم های اسپرینکلر)

   کپسول آتش نشانی 

  یکی از پرکاربردترین وسیله برای اطفاء حریق کپسول آتش نشانی است این کپسول دارای دو نوع میباشد 1- صنعتی 2-ساختمانی تولید

  از این وسیله به راحتی می توان استفاده کرد و به راحتی آن را می توانیم حمل نماییم وزن کپسول های آتش نشانی بین ۲ تا ۱۲ کیلوگرم می باشد. رنگ مواد درون این کپسول ها قرمز و نارنجی است تا زمانی که در انجام عملیاتی از آن استفاده کردیم قابل مشاهده باشد  .

  شلنگ آتش نشانی

  این شلنگ باید آب را  به مکان آتش سوزی ارسال کند.شلنگ  آتش نشانی چند نوع است که یک توضیح کوتاهی در مورد آنها می دهیم.

  • شلنگ هوزیلی یا نیمه سخت:

  که جنس آن از لاستیک است و از آن زیاد استفاده میکنیم از این شلنگ برای خاموش کردن پودر و گاز شهری و گاز کربنیک استفاده میشود .

  لباس استاندارد آتش نشانی
  لباس استاندارد آتش نشانی

  شلنگ تخته برزنتی

  برای آبرسانی استفاده می شود و استحکام و مقاومت آن نیمه سخت است این شلنگ ها در قرقره های قرار می گیرند و جنس آن ها قابلیت تاشوندگی دارند .

  شیلنگ های ضد اسید 

  نوع دیگر از شلنگ های آتش نشانی هستند که مقاومت بالایی دارند .

  نکته:

  هنگامی که می خواهید شلنگ آتش نشانی خرید نمایید به جنس طول تحمل فشار انعطاف پذیری شیلنگ توجه نمایید.

  خرید انواع تجهیزات آتش نشانی

  برای خرید و تهیه انواع تجهیزات آتش نشانی مانند، دستکش، کلاه، لباس، شلنگ، اصفا حریق، شارژ کپسول با ما همراه باشید. مجموعه ایمن ابزار فجر عرضه کننده انواع تجهیزات ایمنی و مراقبتی فردی و گروهی را به صورت حضوری و تلفنی خرید نمایید.

  تولید محتوا و سئو توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ فرمو

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  fermo

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *