تجهیزات ایمنی برقکاران راهنمای خرید

خرید انواع ابزار ایمنی کار با برق

 • همیشه در هنگام کار با  برق و تجهیزات الکترونیکی رعایت ایمنی حرف اول را می زند و همچنین داشتن وسایل، لوازم ایمنی و ابزار ایمنی کار با برق در محیط کار باید وجود داشته باشد فاکتورهایی که باید در خرید تجهیزات ایمنی در نظر داشت عبارت اند از:

  1- همیشه وسایلی که خریداری می کنید دارای استاندارد از مراجع مربوطه باشد .

  2- با فصلهای سال وسایلی که میخرید تناسب داشته باشد.

  3- با فرهنگ کارگران ما مطابقت داشته باشد.

  4-  از آن ابزار بتوان به راحتی استفاده کرد .

  ۵-دارای قیمت و کیفیت بسیار مناسب باشد .

  ۶- فردی که از آن استفاده میکند راضی باشد.

  ۷ -دارای شکل و رنگ زیبا باشد.

  خرید انواع ابزار ایمنی کار با برق
  خرید انواع ابزار ایمنی کار با برق

  انواع لوازم حفاظتی و ابزار ایمنی کار با برق

  1- لوازم حفاظتی فردی ۲ لوازم حفاظتی گروهی

  از جمله ابزار های ایمنی حفاظت فردی شامل: لباس کار، کفش کار، کلاه ایمنی، کمربند ایمنی، فیوز کش، انبردست، رکاب، ساک ابزار فردی، فازمتر با فشار ضعیف ،دستکش های کار( از جمله عایق برق چرمی ضد برش و ضخیم لوازم)

  حفاظتی گروهی شامل :فازمتر با فشار متوسط، پیچ تفنگ، پرتاب سیم ارت، دستگاه اتصال زمین موقت، طناب نجات، فازمتر دوبل با فشار متوسط، فرش عایق، نردبان عایق، تفنگ کابل پنچر کن.

   

  لباس برقکاران باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

  لباس کار را هم میتوان گفت یکی از ابزار ایمنی کار با برق است که برای خرید آن باید حساسیت زیادی داشت. این لباس ها باید عاری از هرگونه فلزی باشد زمانی که دچار برق گرفتگی شدیم چون اجسام فلزی رسانایی برق دارند از این موضوع جلوگیری شود .

  جنس این لباسها باید کتان و نخ باشد تا در برابر قوس الکتریکی ایمن تر باشد تعداد جیب در این لباس ها کم است و باید اندازه اندام ما باشد این لباس ها باید متناسب فصل باشد و اندازه آستین آن مناسب باشد همچنین در طراحی این لباس ها باید از نوار شبرنگ هم استفاده کرد.

   

  ویژگی کفش ایمنی برقکاران 

  برای آشنایی با یکی از مهم ترین ابزار ایمنی کار با برق یعنی کفش ایمنی و عایق برقکاران با ما همراه باشید. نوک کفش ایمنی برقکاران باید از نوع پلاستیک فشرده باشد و جنس روی کفش چرمی است زیره کفش عایق و دارای انعطاف پذیری مناسب برای بالا و پایین باشد.

  READ
  تفاوت ماسک تک فیلتر و دو فیلتر

  نسبت ولتاژ کاری که می خواهیم انجام دهیم، زیره کفش ایمنی باید داشته باشد تا زمانی که برقکاران در جاهایی که باید کار کند از سر خوردن هنگام بالا پایین رفتن جلوگیری شود پنجه این کفش ها فلزی است تازمانیی که کار می کنیم از سقوط اجسام سنگین بر روی پا جلوگیری کرده است و آسیبی وارد نکند این کفش ها همچنین باید دارای استاندارد از سازمان های مربوطه هم باشد.

  آشنایی با اجزای کفش ایمنی عایق برق استاندارد
  آشنایی با اجزای کفش ایمنی عایق برق استاندارد

  کلاه ایمنی

  کلاه ایمنی در ابزار ایمنی کار با برق یکی از مهم ترین و واجب ترین ابزار است. این کلاه باعث جلوگیری از خطرات احتمالی الکتریکی با سطح ولتاژ کم متوسط و فشار قوی است این کلاه ها باید دارای ویژگی های باشند از جمله این ویژگی ها شامل: نوار عرق گیر، نوار ضربه گیر،نوار تنظیم سر، چانه بند، پوسته کلاه، نقاب محافظ صورت در برابر جرقه و قوس الکتریکی می باشد.

  کلاه ایمنی مناسب برق کاران
  کلاه ایمنی مناسب برق کاران

  ویژگی های کمربند ایمنی برقکاران

  از دیگر ابزار ایمنی کار با برق کمربند ایمنی است که باید از جنس چرم یا برزنت باشد همچنین کمربند ایمنی برقکاران از سه بخش تشکیل شده که شامل:

  1-  طناب کمربندی که به دور پای بسته میشود .

  2-  گیره و اتصالات فلزی

  3-تسمه کمری که به دور کمر بسته میشود و طناب کمربند از روی آن بسته می شود.

  4- تمام کمربند ایمنی باید تحمل هزار و ۱۵۰ کیلوگرمی را در ارتفاع یک متری داشته باشد همچنین این کمربند ۱۲ ساله و ضخامت ۱۶ میلیمتر است هنگامیکه برقکاران در صعود و فرود هستند باید کمربند را دور پایه ببندند.

   

   

  انواع دستکش های برق کاری :

  1- دستکش عایق

  2- دستکشهای چرمی ساق بلند

  3- دستکشهای ضد برش (کفی دستکش لاستیکی و رویه دستکش نخی است )

  4- دستکشهای لاتکس طبیعی (که همان دستکش جراحی است )

  5- دستکشهای ضد مواد نفتی

  دستکش های عایق

  (که به آن دستکش های الکتریکی نیز گفته می شود) حفاظت شخصی از دست کارگران را در برابر شوک الکتریکی هنگام کار در نزدیکی یا روی سیم ها، کابل ها و تجهیزات الکتریکی از جمله تابلو برق پست و ترانسفورماتورها ارائه می دهد – ارزیابی ریسک شوک الکتریکی را در هنگام اتصال کابل ها شناسایی می کند.

  READ
  هر آنچه که باید درباره ماسک جوشکاری ساده بدانید

   

  آشنایی با تجهیزات حافظت فردی و گروهی در برق
  آشنایی با تجهیزات حافظت فردی و گروهی در برق

  فیوز کش فشار ضعیف

  از دیگر ابزار ایمنی کار با برق فیوز است. فیوز کش وسیله ای  است برای عوض کردن فیوز ها از نوع کاربردی و کتابی درون تابلوها است.

  بیشترین آسیب در جرقه زدن برق زمانی است که برق کار می خواهد این فیوزها را تعویض کند هنگامی که میخواهیم فیوز را تعویض کنید به هیچ وجه از انبردست استفاده نشود زیرا تجربه ثابت کرده استفاده از انبردست باعث برخورد با فاز های کناری و فیوز سوخته می شود و جرقه تولید می کند در نتیجه برای تعویض فیوز باید از فیوز کشی که دارای کاغذ مخصوص استفاده کرد و اگر این دستگاه را نداریم بهتر است از دستکش به جای آن استفاده کنید هنگامی که می خواهیم فیوز را عوض کنیم باید دارای سرعت بسیار بالایی باشیم و دکمه و زبانه فیوزکش هنگام جا زدن و یا کشیدن  باید بسیار سریع و روان و بدون گیر باشد.

  ویژگی های دستکش کار

   

  یکی از بخش هایی از بدن که در حین کار با برق دچار آسیب می شود قسمت دست و بازو می باشد از دستکش کار برای برای محافظت از کاربران در برابر شوک الکتریکی و سوختگی باید از دستکش های لاستیکی عایق الکتریکی استفاده شود. تمام دستکش های الکتریکی باید به صورت دوره ای و قبل از قرار گرفتن در خدمت آزمایش شوند.

  انواع وسایل مراقبتی کار با برق
  انواع وسایل مراقبتی کار با برق

  انبر از ابزار ایمنی کار با برق چه ویژگی هایی دارد؟

  یکی از ابزار ایمنی کار با برق و کاربردی انبردست است. انبردست، ابزار دستی برای نگه داشتن و گرفتن اشیاء کوچک یا برای خم کردن و برش سیممورد استفاده قرار میگیرد . انبرهای مفصل لغزنده دارای دو لبه همراه با شیار هستند ودارای سوراخ در وسط انبردست است  به شکلی که  عضو می تواند در هر یک از دو موقعیت بچرخد تا وسایل را  با اندازه های مختلف را به بهترین شکل بگیرد.

  READ
  خرید آینه های محدب خیابانی

  فاز متر فشار ضعیف 

  فازمتر فشار ضعیف برای اینکه ببینیم رسانایی برق در و جایی که داریم کار میکنیم  وجود دارد باید از فازمتر استفاده کنیم فازمتر باید سالم باشد و دور از شکستگی و معیوب بودن باشد قبل از استفاده بهتر از فازمتر خود تست بگیریم یعنی فازمتر را در برق گذاشته اگر چراغ آن روشن شد یعنی سالم است و از فازمتر برای باز و بسته کردن پیچ به شدت خودداری کنیم.

  فازمتر برای چه مواردی استفاده می شود؟

  از مهم ترین و متداول ترین ابزار ایمنی کار با برق را میتوان فازمتر نامید. به طور معمول، برق فاز به توزیع بار اشاره دارد. یک کنتور برق تک فاز، همانطور که از نام آن پیداست، یک مدار برق متناوب دو سیمه یا جریان تغییر دهنده است. ولتاژ تغذیه برق را به طور همزمان تغییر می دهد. به طور کلی به آن “ولتاژ مسکونی” می گویند زیرا استفاده از آن بیشتر در خانه ها یافت می شود.

  فازمترها (تستر فاز، متر چرخش فاز) توالی فاز و جهت گیری فاز را در سیستم های برق سه فاز بررسی می کنند. آنها برای اندازه گیری انرژی و نظارت بر کیفیت انتقال صوتی و تصویری استفاده می شوند.

  پرچ چیست ؟

  از این وسله در صنعت برق برای قطع و وصل انواع کلیدهای قدرت و جداکننده های تحت ولتاژ شبکه مثل قطع و وصل شمعک کات اوت فیوزها ،سکسینورهای گازی،ریکلوزرو قطع و وصل دیسکانکتور در حالت بیبرقی و نیز برداشتن پرتابه از روی شبکه ها و دور نمودن شاخه های درختان از حریم شبکه استفاده میشود . هم چنین جنس این وسیله از فایبرگلاس به رنگ قرمز وزرد میباشد .

  خرید انواع ابزار های ایمنی کار با برق

  برای خرید مستقیم انواع تجهیزات ایمنی کار با برق مانند، کلاه ایمنی، دستکش، کفش عایق برق، ابزار های دستی و کلیه لوازم ایرانی و خارجی، نو و استوک میتوانید با مراجعه حضوری و یا تماس تلفنی با مجموعه ایمن ابزار فجر در ارتباط باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  fermo

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *