ابزار کار در ارتفاع معرفی ابزار

انواع ابزار لازم برای کار در ارتفاع

 • خیلی از افراد معتقد هستند که کار در ارتفاع  جزو کارهای خطرناک است، شما چطور فکر می کنید ؟ لازم است ذکر کنیم که جواب به این موضوع کاملا نسبی است، زیرا اگر این کار را با رعایت تمام نکات ایمنی انجام شود و فرد حواس خود را جمع کار کند، می توان خطرهای کار را کم کرد، در حالی که نمی توان آن را به صفر رساند، چون بالاخره در هر کاری خطراتی وجود دارد. در این محتوا انواع ابزار لازم برای کار در ارتفاع  را بررسی میکنیم و انواع آن را نام میبریم.

  می پردازیم. ولی افراد باید این نکته را مد نظر داشته باشند که استفاده از ابزارهای ایمنی بسیار ضروری است، اما مسئله این است که فرد نمی تواند ابزار زیادی را با خود حمل کند و فقط نیاز به وسایل ضروری است. حالا این وسایل ضروری شامل چه مواردی هستند ؟ در ادامه به بررسی انواع ابزار لازم برای کار در ارتفاع می پردازیم.

  معرفی مهم ترین ابزار کار در ارتفاع
  معرفی مهم ترین ابزار کار در ارتفاع

    وسایلی که برای کار در ارتفاع مورد استفاده قرار می گیرند

  توجه داشته باشید که ابزارهایی که در ادامه برای تان نام می بریم فقط  برای کارهایی است که ارتفاع آن ها تا زمین حداقل ۱ متر و ۲۰ سانتی متر باشد و ابزارهایی برای پیشگیری از افتادن و سقوط فرد هستند.

  • طناب

  مهم ترین ابزار لازم برای کار در ارتفاع که از آن استفاده می شود، طناب است. البته این طناب در دو نوع می باشد اول طنابی که به عنوان طناب در دسترس، شناخته می شود و سپس طنابی که به عنوان پشتیبان، فرد از آن بهره می برد. این طناب ها دارای کمربند مخصوصی هستند که از آن به منظور پایین و بالا آمدن استفاده می کنند و حتی برای تغییر موقعیت فرد هم می توان از آن استفاده کرد.

  مهم ترین ابزار کار در ارتفاع
  مهم ترین ابزار کار در ارتفاع

  کلاه ایمنی

  یکی دیگر از انواع ابزار لازم برای کار در ارتفاع، کلاه ایمنی است، چرا که از آن برای حفاظت از سر استفاده می کنند. به عنوان مثال شما فرض کنید بر روی یک دکل قرار دارید و فرد دیگری نیز در ارتفاع بالا تری از شما قرار دارد، بعد اگر ناخودآگاه وسیله از دست فرد رها شود امکان دارد به سر شما برخورد کند و حوادث جبران ناپذیری را برای تان به وجود آورد.

  READ
  پوتین و کفش ایمنی الوند

  از طرف دیگر شما باید کلاه ایمنی با کیفیتی را تهیه کنید به طوری که مانع از برخورد اجسام تیز و خطرناک به سر خود شوید. همچنین کلاه ایمنی باید از یک سری استانداردها برخوردار باشد، مثلا کلاه دارای لبه نباشد تا جلوی دید فرد را نگیرد. قطعا فروشگاهی که از آن خرید می کنید بر کیفیت کلاه تاثیر گذار است، به طوری  که در سایت ایمن ابزار فجر Imenabzarfajr.ir  تمام محصولات موجود، کاملا ایمن هستند و سلامت و جان مشتری را تضمین می کنند .

  چرا به کلاه ایمنی نیاز داریم؟
  چرا به کلاه ایمنی نیاز داریم؟

  لنیارد

  اگر با این وسیله آشنا نیستید، باید گفت که لنیارد نوعی طناب یا تسمه است که از آن به منظور برقراری ارتباطی بین عامل کار استفاده می کنند که معمولا ابزارهایی با طول عمر بالا هستند. طول عمر آن از اهمیت بالایی برخوردار است، به طوری که حتما قبل از خرید آن باید تاریخ آن را چک کنید تا از رویدادهایی، همچون ساییده شدن، فرسوده شدن الیاف آن، بریدگی یا قطع شدن طناب جلوگیری کنید. لنیارد یکی از ابزار لازم برای کار در ارتفاع می باشد.

  • کمربند ایمنی

  در بین انواع ابزار لازم برای کار در ارتفاع، کمربند را هم قرار دهید، زیرا نبود کمربند ایمنی در بین ابزارهای کار افراد می تواند، جان او را به خطر بیندازد، زیرا وجود این وسیله به قدری ضروری است که می  تواند مانع از سقوط فرد می شود. کمربندها را از جنس الیاف طبیعی یا مصنوعی تولید می کنند که دارای ساختار پلیمری است و آن را به کمر می بندند که اگر فرد ناگهان کنترل خود را از دست داد، سقوط نکند.

  • هارنس

  تصور کنید فرد کنترل خود را از دست دهد و از روی داربست یا هر چیز دیگری بیفتد، اگر کمربند داشته باشد مانع از رخ دادن اتفاقات ناگوار می شود. اما در این حال هم همه ی فشارها به کمر فرد وارد می شود، هارنس در اینجا برای فرد نقش کمک کننده دارد و فشار  وارد بر فرد را بین نقاط مختلف بدن او توزیع می کند، مثلا در شانه و تنه و قسمت های دیگر سینه  که این وسیله دارای ایمنی بیشتری به نسبت کمربندهای ایمنی است، بنابراین برای کارهایی که در ارتفاع زیاد انجام می شوند شدیدا این وسیله را توصیه می کنیم.

  READ
  آشنایی با ابزار صعود و فرود | کار در اتفاع

  لازم به ذکر است که برای این که شما از تمام تجهیزات ضروری و انواع ابزار لازم برای کار در ارتفاع برخوردار شوید نیاز دارید به فروشگاهی که توانایی برطرف کردن نیاز شما را داشته باشد. مثلا در ایمن ابزار فجر، تمامی ابزارها با نوع و برند گوناگون وجود دارد که می توانید به سایت آن ها سر بزنید و محصولات مورد نظرتان را خریداری کنید. آدرس سایت این فروشگاه معتبر ایمن ابزار فجر می باشد.

  خرید ابزار کار در ارتفاع
  خرید ابزار کار در ارتفاع

  انواع طناب ها برای کار در ارتفاع

  همانطور که گفتیم وجود طناب بسیار مهم است، در حالی که طناب ها از انواع گوناگونی برخوردار هستند که می توان از انواع آن به مواردی، همچون طناب تکیه گاهی، عملیات، دینامیکی، نیمه استاتیک و موارد این چنینی اشاره کرد.

  • طناب از نوع دینامیکی

  این نوع طناب از خاصیت  انعطاف پذیری برخوردار است و در صورتی که فرد کنترل خود را از دست دهد از سقوط وی جلوگیری می کند و از طرفی هم نیرویی که به فرد هنگام برخورد وارد می شود را کاهش می دهد.

  • طناب از نوع ایمنی

  از این طناب به منظور ایجاد تکیه گاه استفاده می کنند تا فرد به طور ناگهانی در ارتفاع لیز نخورد، ولی اگر این اتفاق افتاد، طناب ایمنی این کار را متوقف می کند تا فرد سقوط نکند. در واقع این وسیله نیز باید در بین لیست انواع ابزار لازم برای کار در ارتفاع قرار بگیرد.

  نحوه بستن طناب برای کار در ارتفاع
  نحوه بستن طناب برای کار در ارتفاع

  یکی از وسایل ضروری افراد برای کار در ارتفاع

  در میان ابزارهای زیادی که نام بردیم اسم ابزارهای گوناگونی وجود داشت، به جزء بالابر سیار، افراد از این وسیله برای جا به جایی خود در ارتفاع زیاد استفاده می کنند، به عبارتی برای استفاده نکردن از ابزار دستی شما باید از ابزارهایی، همچون بالابر سیار بهره ببرید. بالابر سیار همانطور که از نامش مشخص است، نوعی ماشین سیار محسوب می شود که از آن برای جا به جا کردن کارکنان بهره می برند. البته بالابر سیار نیز دارای انواع گوناگونی می باشد که شامل موارد زیر هستند.

  • نوع یک

  این نوع ماشین سیار، تنها برای موقعیت  های خاص قابل استفاده است و می توان آن را به حرکت در آورد.

  • نوع دوم

  به عنوان دومین نوع از بالابرهای سیار، می توان به بالابری اشاره کرد که تنها برای ارتفاع ها مورد استفاده قرار می گیرد. البته دارای شاسی است که از طریق آن می توان بالابر را کنترل کرد.

  • سومین نوع بالابر سیار
  READ
  آشنایی و خرید تجهیزات ایمنی کارگاهی

  وجود بالابر سیار در میان انواع ابزار لازم برای کار در ارتفاع  خیلی مهم است، چون هم کاربرد گوناگونی دارد و هم ایمنی افراد را تضمین می کند. نوع سوم این ابزار دارای قابلیت حرکت حتی در ارتفاع و زمانی که بالا است، می باشد و می توان از طریق سکو آن را کنترل کرد.

  انواع ابزار کار در ارتفاع
  انواع ابزار کار در ارتفاع

  روش هایی که باعث پیشگیری از سقوط افراد می شود

  طبق آمار به دست آمده، یکی از حادثه ساز ترین عملیات ها و کارها در صنعت و. .. کار در ارتفاع می باشد و متاسفانه بیشتر اتفاقات رخ داده به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی صورت گرفته اند. از طرفی کارکنان باید با این اصول (رعایت نکات ایمنی) آشنا باشند تا بتوانند با رعایت آن ها از سقوط خود جلوگیری کنند.

  اما گذشته از آن برای اینکه این اتفاق رخ ندهد باید محیط کار را از چندین نظر بررسی کرد، به عنوان مثال عدم لغزندگی و عرض کافی و همچنین بودن حفاظ مناسب و موارد این چنینی و از طرفی باید در کنار آن از ابزار های کار در ارتفاع هم بهره برد که مهم ترین آن کلاه ایمنی است.

  سخن پایانی

  کار در ارتفاع را می توان جزو مشاغل سخت محسوب کرد، شغلی که خطرات زیادی را دارد، اما در این بین برای جلوگیری از به وجود آمدن حوادث باید علاوه بر بررسی محیط کار از انواع ابزار لازم برای کار در ارتفاع نیز برخوردار بود. لازم به ذکر است که حتی اگر نکات ایمنی رعایت شود باز هم نمی توان خطرات این کار را به صفر رساند.

  ولی این به معنای آن نیست که هر کسی که در این حوزه فعالیت کند حتما یک بار دچار این اتفاق می شود، بلکه در صورت برخورداری از ابزار های استاندارد حتی اگر این اتفاق نیز بیفتد، می توان از رویدادهای جبران ناپذیر جلوگیری کرد . کیفیت ابزار خیلی مهم است، محصولات ایمن ابزار فجر تماما استاندارد، با کیفیت و قیمت مناسب است.

  ابزاری که مانع سقوط فرد از ارتفاع  می شود
  ابزاری که مانع سقوط فرد از ارتفاع  می شود

  تولید محتوا و سئو توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ فرمو

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  fermo

  دیدگاه (1)

  1. آشنایی با ابزار صعود و فرود | کار در اتفاع - ایمن ابزار فجر
   1401-05-01

   […] برای تکنیک و موارد متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. از مهمترین ابزار برای کار در ارتفاع می توان به موارد زیر اشاره […]

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *