کفش و پوتین کار کلاه ایمنی لباس کار

لباس ضد اسید یکسره

 • لباس ضد اسید یکسره یکی از تجهیزات ایمنی می‎باشد که در بسیاری از محیط های صنعتی و آزمایشگاه ها استفاده از آن الزامی است. کارکنان این محیط ها همواره در معرض مواد شیمیایی مختلفی چون اسید، باز، حلال و غیره قرار می گیرد. همانطور که می دانید برخورد مستقیم انسان با اینگونه مواد شیمیایی خطرآفرین و آسیب زا می باشد. در نتیجه طبق استانداردهای جهانی کارکنان محیط های صنعتی و شیمیایی ملزم به رعایت موارد ایمنی و اسنفاده از تجیزات ایمنی چون لباس ضد اسید یکسره می باشند.

  لباس های ایمنی و ضد مواد شیمیایی گستردگی چندانی از نظر جنس و پوشش خارجی ندارد. به عنوان مثال تنها لباس ضد مواد شیمیایی موجود، لباس ضد اسید با پوشش PVC می باشد. به این ترتیب در این مطلب اطلاعاتی درباره ی لباس ضد اسید یکسره جمع آوری کرده ایم.

  لباس ضد اسید یکسره
  لباس ضد اسید یکسره

  لباس ضد اسید یکسره با کلاه

  لباس ضد اسید به صورت یکسره یا سرهمی تولید و طراحی می شود. این لباس که از پارچه PVC تهیه می شود؛ به واسطه ی استفاده از پلی ونیل کلراید مقاومت بالایی در هنگام مواجهه و تماس با موارد شیمیایی و به خصوص اسیدی از خود نشان خواهد داد. این لباس یکسره تنها یک عدد زیپ فلزی سراسری دارد که تنها قسمت بازشونده ی این لباس است.

  قسمت های دیگر این لباس از جمله شلوار و آستین ها کاملا پوشیده است. علاوه بر این زیپ فلزی هم داخل کاور مخصوص قرار گرفته است تا از کمترین تماس مواد شیمیایی با بدن جلوگیری شود. یک عدد کلاه در بخش بالایی این لباس برای مراقبت کامل از سر در نظر گرفته شده است. این کلاه که از لباس قابلیت جدا شدن ندارد، به غیر از صورت تمام سر به کاملا می پوشاند.

  READ
  انواع کلاه ایمنی

  موارد استفاده ی لباس ضد اسید یکسره به شرح زیر است:

  در صورت حمل و جابجایی مواد شیمیایی پوشیدن لباس ضد اسید لازم است.

  برای انجام فعالیت هایی چون آبکاری و اسیدشویی باید از لباس ضد اسید استفاده شود.

  در موارد ایمنی صنایع تولیدی استفاده از لباس ضد اسید قید شده است.

  همچنین در صنایعی چون نفت، گاز و پتروشیمی از لباس ضد اسید استفاده می کنند.

  و در آخر لباس ضد اسید در صنایع رنگ و رزین نیز به کار برده می شود.

  پوشیدن لباس ضد اسید یکسره الزامی است

  لباس ضد اسید یکسره برای جلوگیری از نفوذ مواد اسیدی خطرناک و آسیب زا به بدن و برای محافظت از کارکنان در برابر هرگونه برخورد با عوامل اسیدی  تولید و طراحی شده است. این لباس به طور کلی برای کسانی در نظر گرفته شده است که در معرض مواد اسیدی قرار می گیرند.

  این لباس اغلب در آزمایشگاه های شیمیایی، بیمارستان ها، صنایع تولیدی و مهندسی و همچنین توسط اپراتورهای صنعت ساختمان سازی استفاده می شود. علاوه بر لباس ضد اسید یکسره، لباس های دیگری نیز در دسته بندی لباس ضد اسید یکسره قرار می‎گیرد که از جمله ی آن لباس های آزمایشگاهی، کت ها و شلوارهای ضد اسید می باشند.

  بهتر است بدانید تمامی لباس هایی که تحت عنوان لباس ضد اسید تولید می شوند باید با استانداردهای اروپایی مطابقت داشته باشند و حداقل الزامات حفاظتی چون مقاومت در برابر نفوذ اسید از شاخصه های لباس ضد اسید می باشد.

  لباس ضد اسید یکسره برای جلوگیری از نفوذ مواد اسیدی
  لباس ضد اسید یکسره برای جلوگیری از نفوذ مواد اسیدی

  ویژگی های لباس ضد اسید یکسره

  لباس ضد اسید از دو لایه پارچه داخلی و خارجی تهیه شده است که جنس پارچه ی داخلی اغلب از پلی استر ویسکوز یا کتان است. پارچه ی خارجی هم همانطور که در ابتدا اشاره کردیم با پوشش پلی ونیل کلراید پوشیده شده است.

  READ
  خرید کفش پای آرا

  یک لباس کار زمانی ضد اسید شناخته می شود که در برابر عبور و نفوذ هرگونه اسید مقاومت بالایی از خود نشان دهد. همچنین لباس ضد اسید باید  دارای تنفس پذیری بالایی باشد که در هنگام استفاده تعادل دمایی بدن با محیط حفظ شود.

  این لباس به کمک یک زیپ کاور دار به همراه دکمه پوشیده و بسته می شود. همچنین لباس ضد اسید را به صورت پرسی دوخته اند تا به طور کامل غیر قابل نفوذ باشد.

  لباس ضد اسید در سایز بندی های متفاوتی تولید می شود و لازم است که کاربران حتما لباسی را بپوشند که اندازه ی تنشان باشد. در غیر این صورت رفت وآمد و کار کردن با این لباس برایشان سخت خواهد شد.

  بررسی کامل لباس ضد اسید یکسره

  علاوه بر توضیحاتی که در ابتدای مطلب داده شده لباس ضد اسید یکسره یا همان لباس شیمیایی یکی از مهم ترین تجهیزات ایمنی مورد نیاز برای کار و فعالیت در محیط های اسیدی و شیمیایی صنعتی و آزمایشگاه ها می باشد. این لباس ها به گونه ای طراحی شده اند که از تمام اعضای بدن از جمله چشم، گوش و حتی انگشتان دست و پاها محافظت می کند.

  باتوجه به اینکه در محیط های اسیدی مواد شیمیایی و اسیدی به کار برده می شود، بسیار سمی، خطرناک و آسیب زا هستند. هرگونه تماس، لمس و استشمام این مواد سمی توسط انسان می تواند موجب بروز بیماری ها و عوارض خطرناکی برای سلامتی و زندگی انسان شود. همچنین استفاده از سایر تجهیزات ایمنی چون دستکش، عینک و کفش های مخصوص هنگام کار با مواد شیمیایی و اسیدی نیز الزامی می‎باشد.

  همچنین از ماسک های تنفسی و ایمنی باید هنگام ورود به مناطق و محیط های پر از بخارهای غلیظ اسیدی یا اماکنی که در آن ها ذرات اسیدی به صورت معلق و اسپری شده در فضا وجود دارند استفاده شود. از دیگر الزامات استفاده از لباس ضد اسید جلوگیری از نشست ذرات معلق اسیدی روی بدن می باشد.

  READ
  راهنمای خرید پوتین برای کار
  خرید لباس ضد اسید
  خرید لباس ضد اسید

  موارد دیگر استفاده لباس ضد اسید

  زمانی که می خواهیم محفظه ای که دارای نشت مواد اسیدی است را ترمیم کنیم باید از لباس ضد اسید استفاده کنیم.

  در زمان نمونه گیری از مواد اسیدی و شیمیایی باید لباس ضد اسید به تن داشت.

  هنگام انجام هرگونه فعالیتی که امکان ورود و نشت مواد اسیدی به محیط وجود دارد باید از تجهیزات ایمنی و لباس ضد اسید استفاده کرد.

  زمانیکه که به نظافت و تمیزکاری تجهیزات اسیدی و شیمیایی پرداخته می شود باید از لباس ضد اسید استفاده شود. همچنین هنگام بازکردن و خارج کردن درپوش شیرهای عملیاتی پوشیدن و استفاده از لباس ضد اسید لازم اسست.

  برای راه اندازی و از کار انداختن بخش ها و محیط های آلوده به مواد اسیدی و شیمیایی باید لباس ضد اسید یکسره به کار برده شود.

  به طور خلاصه لازم به ذکر است هنگام کار در محیط های آزمایشگاهی شیمیایی و یا حتی میکروب شناسی توجه به کلیه موارد و نکات ایمنی الزامی است و هرگونه بی توجهی ممکن است خساراتی به بار بیاورد. در ادامه هنگام کار با مواد شیمیایی و اسیدی خطرناک همواره مهم ترین نکته پوشیدن لباس ضد اسید می باشد. در هر صورت انجام کلیه موارد و پروتکل های بهداشتی و ایمنی باعث مصونیت از هرگونه خطرات خواهد شد. برای آشنایی با قیمت و نحوه خرید لباس ضد اسید یکسره میتوانید به وبسایت ایمن ابزار فجر مراجعه کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  jalili

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *