راهنمای خرید معرفی ابزار

آشنایی و خرید تجهیزات ایمنی کارگاهی

 • یکی از مهم ترین و اصلی ترین رکن هر شغل و محیط کار، ایمنی آن است که باعث حفظ جان افراد و تجهیزات کارگاهی می شود. برای حفظ ایمنی در شغل هایی که احتمال پیش  آمدن خطراتی از قبیل برق گرفتگی، سوختگی، برخورد اجسام و سر خوردن برای افراد در آن ها وجود دارد و سلامت کارکنان را تهدید می کند، میتوان از تجهیزات ایمنی کارگاهی که شامل مواردی مانند لباس کار ایمنی، کفش کار، کلاه ایمنی، عینک ایمنی، دستکش ایمنی، محافظ گوش ایمنی و ماسک می شود، در حین کار استفاده کرد.

  از جمله شغل هایی که احتمال آسیب رسیدن به افراد در آن ها وجود دارد، می توان به کارهای ساختمانی، آزمایشگاهی، کارگاهی، جوشکاری، معدن و شغل هایی که افراد با مواد شیمیایی و اسیدی، برق ولتاژ بالا، لوازم تیز و برنده، شعله و حرارت سروکار دارند، اشاره نمود. استفاده از تجهیزات ایمنی کارگاهی در محیط کارهای خطرناک می تواند باعث جلوگیری از پیش آمدن خطرات احتمالی برای افراد شود و سلامت آن ها را تا حد امکان حفظ کند.

  استفاده از تجهیزات ایمنی کارگاهی می تواند توسط کارفرما به صورت اجباری و به عنوان لباس فرم تعیین شود و یا کارکنان به صورت اختیاری برای حفظ ایمنی خود آن ها را تهیه کنند. تجهیزات ایمنی کارگاهی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند و مطابق با نیاز هر کاری تولید شوند.

  تجهیزات ایمنی کارگاهی
  تجهیزات ایمنی کارگاهی

  انواع تجهیزات ایمنی کارگاهی

  تجهیزات ایمنی کارگاهی بنابر شغل، محیط کار و نیاز کارکنان تعیین میشود. در ادامه انواع تجهیزات ایمنی کارگاهی و کاربردهای آن ها را بررسی میکنیم:

  تجهیزات کامل جوشکاری ( لباس، دستکش، کلاه ماسک )
  تجهیزات کامل جوشکاری ( لباس، دستکش، کلاه ماسک )

  لباس کار ایمنی

  از مهم ترین تجهیزات ایمنی کارگاهی می توان به لباس کار ایمنی اشاره کرد که بنابر عواملی که افراد با آن ها سروکار دارند، جنس آنها تعیین می گردد. لباس کارهای ایمنی در دو نوع یک تکه که لباس و شلوار به صورت یکپارچه به یکدیگر دوخته شده اند و دو تکه که لباس و شلوار به صورت جدا دوخته می شوند، عرضه می گردد.

  READ
  تولیدی لباس کار

  قد و سایز لباس کار ایمنی برای افراد باید متناسب باشد؛ به گونه  ای که تنگی و گشادی آن ها باعث حواس پرتی و سردرگمی افراد نشود. جنس پارچه ای  که برای دوخت لباس کار ایمنی استفاده می شود، باید به گونه ای باشد که در اثر برخورد با مواد شیمیایی نسوزد و هنگام برخورد با اجسام تیز و برنده پاره نشود.

  لباس کار ایمنی
  لباس کار ایمنی

  انتخاب جنس پارچه مناسب برای لباس کار ایمنی از اهمیت بالایی برخوردار است و مطابق با هر شغلی باید از پارچه های خاصی با ویژگی هایی مانند مقاوم در برابر اجسام تیز، مقاوم در برابر مواد شیمیایی، ضد حریق نسوز و نارسانا استفاده شود. دوخت لباس کار ایمنی باید به صورت حرفه ای انجام شود تا حین کار پاره نشود.

  دستکش ایمنی ضد برش قصاب ها
  دستکش ایمنی ضد برش قصاب ها

  کلاه ایمنی

  استفاده از کلاه ایمنی حین کارهایی از قبیل ساختمان سازی، کارهای عمرانی، معدن و کارهایی که احتمال افتادن اجسام سنگین روی سر افراد وجود دارد، الزامی است. کلاه ایمنی از سر افراد در برابر سقوط اجسام محافظت می کند و از آسیب دیدن آن ها ممانعت به عمل می آورد.

  برای ساخت کلاه ایمنی باید از متریال مقاوم و با کیفیتی استفاده شود تا بتواند آسیب های احتمالی را کاهش دهد. همچنین از کلاه ایمنی به علت نارسانا بودن متریال آن می توان در کارهایی که افراد با برق سروکار دارند نیز استفاده کرد و خطر برق گرفتگی را کاهش داد.

  کلاه ماسک اتوماتیک ایمنی کامل جوشکاری آروا
  کلاه ماسک اتوماتیک ایمنی کامل جوشکاری آروا

  کفش کار ایمنی

  از دیگر تجهیزات ایمنی کارگاهی می توان به کفش کار ایمنی اشاره کرد که پوشیدن آن در محیط کارهایی که خطراتی مانند سُر خوردن افراد به علت وجود مواد شیمیایی در کف زمین، برق گرفتگی، سقوط اجسام سنگین و بریدن پا بر اثر برخورد با اجسام تیز و برنده در کف زمین وجود دارد، الزامی است. کفش کار ایمنی باید دارای  کفه ضد لغزش و بدنه مقاومی باشد تا بتواند از افراد در برابر خطرات احتمالی محافظت کند. کفش کار ایمنی مناسب دارای گردش هوا است و می تواند پاها را در هوای سرد گرم نگه دارد.

  READ
  هر آنچه که باید درباره ماسک جوشکاری ساده بدانید
  کفش کار ایمنی
  کفش کار ایمنی

  عینک ایمنی

  عینک ایمنی برای محافظت از چشم ها کاربرد دارد و از مهم ترین تجهیزات ایمنی کارگاهی به شمار میرود. در محیط کارهایی که احتمال ریخته شدن مواد شیمیایی در چشم وجود دارد، همچنین احتمال ورود اجسام ریز در اثر برشکاری و پرتاب اجسام به چشم وجود دارد، استفاده از عینک ایمنی می تواند از چشم ها محافظت کند و از ورود هرگونه موادی به چشم جلوگیری کند.

  عینک ایمنی
  عینک ایمنی

  دستکش ایمنی

  استفاده از دستکش ایمنی مناسب در کارگاه می تواند از آسیب دیدن دست و انگشتان جلوگیری نماید. برای محیط کارهایی که افراد با اجسام سنگین یا برنده در تماس هستند و از دستگاه ها استفاده می کنند، امکان آسیب دیدن دست ها وجود دارد که می توان با پوشیدن دستکش های ایمنی، این خطرات احتمالی را به حداقل رساند. استفاده از دستکش های ایمنی در هوای سرد می تواند از یخ زدن انگشتان دست جلوگیری نماید.

  دستکش ایمنی
  دستکش ایمنی

  ماسک ایمنی

  ماسک ایمنی در دو نوع ماسک جوشکاری و ماسک فیلتردار تولید می شود که برای کاربردهای متفاوتی استفاده می شود. ماسک ایمنی جوشکاری برای جلوگیری از آسیب به چشم در برابر نوری که از جوشکاری تولید می شود و شدت آن به اندازه ای است که به چشم ها آسیب می رساند، استفاده می شود. ماسک فیلتردار برای جلوگیری از ورود گازهای شیمیایی به بدن استفاده میشود که به شدت سمی هستند و به ریه آسیب می زنند.

  ماسک ایمنی
  ماسک ایمنی

  محافظ گوش

  محافظ گوش یا هدفون  محافظتی، از گوش و آسیب رسیدن به آن در برابر صداهای بلندی که در محیط کار وجود دارند که علت ایجاد آن ها می تواند کار کردن دستگاه ها و ماشین ها باشد، جلوگیری می کند. این صداها با گذشت زمان روی سلامت گوش و درجه شنوایی افراد تاثیر می گذارند و می توانند باعث ایجاد آسیب های غیر قابل جبران شوند که با استفاده از محافظ گوش میتوان مانع آسیب شد.

  READ
  دستکش‌ های عایق برق
  محافظ گوش و تجهیزات ایمنی
  محافظ گوش و تجهیزات ایمنی

  سخن پایانی

  تجهیزات ایمنی کارگاهی، تجهیزاتی هستند که استفاده از آن ها می تواند آسیب های احتمالی در محیط کارهای پر خطر را به حداقل ممکن کاهش دهند و باعث ایمنی و سلامت افراد شوند. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که ایمنی لازم با تجهیزات ایمنی کارگاهی باکیفیت مهیا می شود؛ تجهیزات ایمنی کارگاهی بی کیفیت می تواند احتمال آسیب های احتمالی را افزایش دهد.

  ایمن ابزار فجر، تولید کننده تجهیزات ایمنی کارگاهی استاندارد و باکیفیت، مطابق با مشاغل پرخطر را فراهم کرده است که می توانید با مراجعه حضوری یا به صورت آنلاین با مراجعه به وبسایت ایمن ابزار فجر، تجهیزات ایمنی لازم را تهیه نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  fermo

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *