ابزار گاراژی انواع جک معرفی ابزار

انواع جک سوسماری

 • یکی از انواع ابزارآلات کاربردی گاراژی می‎توان اشاره ای به انواع جک سوسماری نمود که از آن برای لیفت و بلند کردن اجسام سنگینی مانند خودرو و سایر وسائل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از جک های روغنی تنها یک طرف خودرو را بلند می کنند در حالی جک سوسماری این توانایی را دارد تا از هر طرف خودرو را بلند نماید. بیشترین کاربرد این ابزار در تعمیرگاه ها به منظور تعمیر نمودن خودرو و تعویض چرخ ها می باشد.

  جک سوسماری به کاربر این امکان را می دهد تا بسیار آسانتر خودرو را برای تعویض چرخ ها و لاستیک بلند نماید. اگر با تعمیر خودرو سر و کار دارید و یا بنا به هر دلیل دیگری در پی خرید انواع جک سوسماری هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب با ایمن ابزار فجر باشید چرا که قصد داریم بیشتر در مورد چیستی، ویژگی، قابلیت و انواع این ابزار صحبت نماییم. پس تا انتهای مطلب با ما باشید.

  انواع جک سوسماری
  انواع جک سوسماری

  جک سوسماری چیست؟

  شاید برای برخی افراد این سوال پیش آید که چگونه وسائل سنگینی مانند خودرو را می توان به شکل آسانی از روی زمین بلند کرد. باید بگوییم برای این امر یکسری تجهیزات و ابزارآلات وجود دارد که جک ها نمونه ای کاربردی در این زمینه به حساب می آیند. از ویژگی جک ها بلند کردن اجسام با توان و قدرت بیشتر است که موجب سرعت و راحتی در انجام کار می گردد.

  جک های زیادی در این زمینه وجود دارد که نوع سوسماری به دلیل توانایی در بلند کردن خودورهای سبک و سنگین و سرعت بخشیدن به کار از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد. این جک به دلیل ماهیتی که دارد به طور گسترده ای در آپاراتی ها و تعمیرگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر تقسیم بندی، جک سوسماری از دسته جک های روغنی یا همان هیدرولیکی به حساب می آید. در جک های روغنی، ارتفاع سیلندر با کمک فشار روغن قادر است که از 7 سانتیمتر تا 1 متر هم به حرکت درآید.

  READ
  ابزار کار با طناب
  جک سوسماری چیست؟
  جک سوسماری چیست؟

  کاربرد جک سوسماری

  تا این جای مطلب متوجه شدیم که جک سوسماری وسیله ای است که برای بلند کردن اجسام مورد استفاده قرار می گیرد اما می خواهیم به این موضوع بپردازیم که این ابزار چه کاربردی دارد و یا به بیانی دیگر دلیل استفاده کاربردی از آن چیست. این ابزار برای مواردی به کار می رود که برای بلند کردن اجسام نیاز به توان و قدرت بیشتری باشد.

  جک سوسماری حتی تا ارتفاع 1 متر می تواند خودرو را بالا کند تا تعمیرکار بتواند به راحتی به تعویض چرخ، لاستیک و تعمیر بپردازد. حتی با متصل نمودن یک زنجیر به این وسیله، می توان از آن به عنوان یک وینچ و یا بالابر هم استفاده نمود. تعمیرکاران با کمک این وسیله نیز می توانند خودرو را از چاله بیرون بیاورند.

  کاربرد جک سوسماری
  کاربرد جک سوسماری

  آشنایی با انواع جک سوسماری

  جک سوسماری در ظرفیت و ارتفاع های مختلفی تولید و روانه بازار می گردد تا کاربر بتواند برای موارد خاصی از آن ها استفاده نماید. از انوع جک سوسماری با ویژگی های گوناگون می توان اشاره ای به موارد زیر نمود:

  آشنایی با انواع جک سوسماری
  آشنایی با انواع جک سوسماری

  جک سوسماری بادی

  جک سوسماری بادی در ظرفیت 22، 35 و 50 تن تولید می شود از این رو برای خودروهای سنگینی مانند کامیون و اتوبوس مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل از جک ها در حالت های دو مرحله ای (25/50 تن) و سه مرحله ای (50/25/15تن) تولید می شوند که از قدرت های بسیار بالایی هم برخوردار می باشند.

  این جک ها با استفاده از فشار باد کار می کنند، بدین صورت که فشار باد در سیلند موجب انتقال روغن می گردد در نتیجه امکان بلند کردن اجسام از این طریق فراهم می گردد. با باز کردن شیر تخلیه، فشار باد به حالت قبل بر می گردد و جسم مد نظر پایین می آید.

  جک سوسماری بادی
  جک سوسماری بادی

  جک سوسماری پایه بلند

  یکی از پرکاربردترین انواع جک موجود در بازار، جک سوسماری پایه بلند است که در بسیاری از لاستیک فروشی ها، تعمیرگاه ها و تعویض روغنی ها مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت این مدل جک 3 تا 5 تن است. بلند بودن پایه از مهمترین ویژگی این جک می باشد که امکان بلند کردن همزمان دو چرخ را با تنظیم نقطه تعادل فراهم می آورد.

  READ
  آشنایی با ابزار صعود و فرود | کار در اتفاع
  جک سوسماری پایه بلند
  جک سوسماری پایه بلند

  جک سوسماری کورسی

  جک کورسی برای وسایل نقلیه سبک با ظرفیت های 2 تا 3 تن مورد استفاده قرار می گیرد و نسبت به پایه بلند، طول کوتاه تری دارد. ارتفاع این جک در حالت خوابیده برابر با 7 سانتیمتر است از این رو برای خودروهای اسپرت و یا خودرهایی که ارتفاع پایینی دارند به کار گرفته می شود.

  جک سوسماری کورسی
  جک سوسماری کورسی

  مزیت استفاده از جک سوسماری

  جک برقی، جک روغنی و … مانند جک سوسماری برای تعویض لاستیک، چرخ و بلند کردن مورد استفاده قرار می گیرد. اما بنا به دلایلی که در ادامه به ذکر آن ها خواهیم پرداخت جک سوسماری در مقایسه با سایر جک ها کاربردی تر است و در تعمیرگاه های بزرگ نیز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. از مهمترین مزیت استفاده از جک سوسماری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  سایر جک ها برای بلند کردن محدودیت دارند و فقط یکسری از وسایل را قادر به حرکت دادن هستند. این در حالیست که جک سوسماری می تواند وزن های بسیار سنگین تر از توان سایر جک ها را تحمل نماید.

  مزیت استفاده از جک سوسماری
  مزیت استفاده از جک سوسماری

  اغلب جک ها فقط از یک طرف قادر به بلند کردن وسیله نقلیه هستند اما جک سوسماری از هر طرفی می تواند عملیات بلند کردن اجسام را به راحتی انجام دهد.

  سایر جک ها تا فاصله محدودی می توانند خودرو را بلند کنند ولی جک سوسماری حتی تا فاصله 1 متری از سطح زمین هم می تواند خودور را بلند نماید.

  خرید مستقیم و ارزان انواع جک سوسماری
  خرید مستقیم و ارزان انواع جک سوسماری

  جک سوسماری ابزاری مناسب برای خودروهای WD4 نیز به حساب می آید.

  مجهز بودن به سیستم ایمنی از دیگر ویژگی انواع جک نیز شمرده می شود. بدین صورت زمانی که جک در حالت حداکثر و حداقل ارتفاع قرار گرفته باشد و یا این که بیش از ظرفیت باری را تحمل نماید، کاربر با کمک این سیستم می تواند جک را متوقف نماید تا از حالت غیر معمول خارج و به حالت عادی برگردد.

  READ
  آشنایی و خرید تجهیزات ایمنی کارگاهی

   

  ویژگی ساختاری انواع جک سوسماری

  جک سوسماری دارای دسته ای با قابلیت چرخش 360 درجه است که به کاربر این امکان را می دهد که از تمام جهات بتواند برای بلند کردن وسیله مد نظر اقدام نماید. این جک دارای بدنه ای از جنس فلزهای مقاوم است تا ضریب ایمنی و استحکام آن چند برابر گردد.

  همچنین برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی بدنه، از رنگ های کوره ای استفاده می شود. از این رو افراد به هنگام خرید بایستی به ویژگی ساختاری انواع جک سوسماری توجه کنند تا برای مدت طولانی تری از قابلیت های آن بتوانند بهره ببرند.

  ویژگی ساختاری انواع جک سوسماری
  ویژگی ساختاری انواع جک سوسماری

  جک سوسماری از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

  جک سوسماری برای این که بتواند عملکرد خود را در بلند کردن انواع وسایل نقلیه به طور صحیحی انجام دهد از کنار هم قرار گرفتن اجزاء مختلفی تشکیل شده است. پدال، دسته، چرخ، فنر، سیلندر، کاسه و پمپ روغن از اجزای تشکیل دهنده جک سوسماری به حساب می آیند.

  جک سوسماری از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟
  جک سوسماری از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

  قیمت انواع جک سوسماری

  انواع جک سوسماری در بازار با قیمت های متفاوتی به فروش می رسد. قیمت این ابزار بستگی به عوامل گوناگونی از جمله مدل جک، ظرفیت جک، ارتفاع جک، برند جک، کاربرد جک و … دارد. به عنوان مثال هر چه که ظرفیت و توان جک در بلند کردن اجسام بیشتر باشد در مقایسه با جک کم ظرفیت از قیمت بالاتری برخوردار می باشد. از آنجایی که قیمت این نوع از تجهیزات در بازار کم نیست، افراد بایستی قبل از خرید از متناسب بودن آن با نیاز کارشان مطمئن شوند.

  فروشگاه ایمن ابزار فجر سعی دارد که با کیفیت ترین انواع جک سوسماری را با قیمتی مقرون به صرفه به دست مشتریان در سرتاسر کشور برساند. برای آگاهی از لیست قیمت می توانید از طریق اطلاعات تماسی که در همین سایر درج شده با همکاران ارتباط برقرار نمایید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نویسنده

  fermo

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *