ابزار کار در ارتفاع معرفی ابزار

آشنایی با ابزار صعود و فرود | کار در اتفاع

 • ابزار صعود و فرود مختلفی برای کار در ارتفاع وجود دارد که کوهنورد با برخورداری از آن ها می تواند در برابر خطرات احتمالی به ویژه سقوط در امان بماند. سنگ  نوردی و کوهنوردی از جمله رشته های ورزشی پرنشاط و هیجان انگیزی هستند که طرفداران بی شماری در سرتاسر دنیا دارند. اما با این حال، هر کدام از این رشته ها اگر نکات ایمنی در آن ها رعایت نگردد می تواند بسیار خطر آفرین نیز باشد.

  به همین دلیل وجود تجهیزات ایمنی به نوعی از ضروریات به حساب می آید. وجود این قبیل از تجهیزات علاوه بر ایمنی، نقش مهم و کاربردی در موقعیت گیری، چگونگی صعود و فرود دارد. از آنجایی که موضوع ابزار صعود و فرود برای کار در ارتفاع بسیار حائز اهمیت است در این مطلب از سایت ایمن ابزار فرجی قصد داریم که شما را با این قبیل از تجهیزات بیشتر آشنا کنیم. لطفا تا انتها با ما باشید.

  آشنایی با ابزار صعود و فرود | کار در اتفاع
  آشنایی با ابزار صعود و فرود | کار در اتفاع

  معرفی انواع ابزار صعود و فرود

  طیف گسترده ای از انواع ابزار صعود و فرود وجود دارد که برای تکنیک و موارد متنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. از مهمترین ابزار برای کار در ارتفاع می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  طناب

  برای صعود یا فرودی امن، طناب وسیله ای کاربردی به حساب می آید. از طناب به منظور متصل نمودن سنگ  نورد به جایگاه صعود و یا فرود مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو بایستی مورد تایید UIAA یا همان اتحادیه جهانی انجمن های کوهنوردی و استاندارد اتحادیه اروپا باشد تا با دوام و استحکام خود به نوعی بتواند حافظ جان کاربر باشد.

  ساختار این قبیل از طناب ها از دو بخش تشکیل شده است؛ یکی هسته که در واقع همان بخش اصلی است و موجب کشش پذیری طناب می شود و دیگری پوسته، که وظیفه حافظت از هسته را بر عهده دارد. قطر و خاصیت کشسانی دو ویژگی مهم در طناب های مخصوص برای کار در اتفاع هستند. معمولا طناب ها از نظر قطر به 5 دسته 3، 5، 7، 9 و 11 میلی متری تقسیم می شوند اما همه نوع قطری هم مناسب کار در ارتفاع نیست. طناب صعود و فرود دارای قطر 9 و 11 میلی متری هستند. قطر 9 به صورت دو رشته و 11 به صورت تک رشته می باشد.

  معرفی انواع ابزار صعود و فرود
  معرفی انواع ابزار صعود و فرود

  کشسانی نیز از دیگر ویژگی مهم در طناب است که از این نظر به دو دسته پویا و نیمه ایستا تقسیم می شود. طناب های پویا دارای خاصیت کشسانی هستند و برای کار در ارتفاع بسیار مناسب می باشند، این در حالی است که نیمه ایستا چندان این ویژگی را از خود نشان نمی دهد. طناب همچنین از نظر تکنولوژی به انواع اکونومی، کلاسیک، ضد آب، یونی کور و داینا استاتیک تقسیم می شوند.

  READ
  آشنایی و خرید تجهیزات ایمنی کارگاهی

  هارنس

  مهار از طریق تکنیک و ابزارهای مختلفی انجام می گیرد که هارنس یا همان صندلی صعود نمونه ای از یک ابزار صعود و فرود کاربردی است که برای صخره نوردی ایمن بسیار مناسب می باشد. هارنس به صخره نورد و یا کوه نورد کمک می کند تا بدون استفاده از سایر تجهیزات جانبی در حین کار صعود و یا فرود آزادی عمل بیشتر و راحتری داشته باشد.

  این وسیله از چندین حلقه تار تشکیل شده است که با پوشش دادن بخشی از بدن، موجب آویزان شدن فرد در ارتفاع می گردد. مدل های متنوعی از هارنس در بازار موجود است که از آن جمله می توان اشاره ای به هارنس معمولی (دور تا دور) هارنس زمستانی، هارنس تجارت، هارنس ورزش و هارنس آلپ نمود. گرچه این موارد دارای عملکردی مشابه هستند اما تفاوت های ظریفی نیز بین آن ها وجود دارد. هارنس از بخش های مختلف زیر تشکیل شده است:

  هارنس یا حمایل بند برای کار در ارتفاع
  هارنس یا حمایل بند برای کار در ارتفاع

  حلقه ها

  این بخش شامل حلقه عقب، گره و چرخ دنده است و وظیفه ایجاد یک نقطه اتصال قوی به منظور تحمل بار را بر عهده دارد. حلقه موجب می گردد تا کاربر خود را به لنگر و طناب ببندد یا بچسباند.

  کمربند کمر و ساق:

  از مهمترین قسمت های هارنس، کمربند است که به دور کمر و ساق پا کاربر محکم بسته می شود تا در هر جهت از سقوط، امکان کشیدن برای وی فراهم نگردد.

  سگک کمربند:

  سگگ از سر خوردن کاربر جلوگیری می کند و موجب محکم شدن مهار می گردد. اکثر هارنس های مدرن از قفل سگک خودکار برخوردار هستند که از قابلیت تنظیم سریع و آسان برخوردار می باشند.

   

  از آنجایی که هارنس نقش مهمی را در ایمنی و امنیت کاربران ایفا می کند از این رو بایستی از استانداردهایی همچون اتحادیه بین المللی انجمن های آلپینیسم (UIAA105) و یا کمیته استاندارد سازی اروپا (EN1277) برخوردار باشد. بر اساس استاندارد ایمنی هارنس شامل چهار دسته زیر می باشد:

  نوع A:

  این نوع هارنس از قابلیت تحمل وزن بالایی برخوردار می باشد از این رو برای آن دسته از افرادی که دارای وزن بالایی هستند یا دارای مرکز ثقل بالایی می باشند و یا این که موقعیت قرار گیری بدی دارند، مناسب می باشد. مهار تمام بدن از ویژگی هارنس نوع A است.

  نوع B:

  این نوع هارنس نیز همانند نوع قبل، قادر به مهار تمام بدن می باشد. نوع B برای وزن های پایین (زیر 40 کیلوگرم) کاربرد دارد از این رو برای کودکان انتخابی مناسب است.

  READ
  ابزار کار با طناب

  نوع C:

  کمربند در قسمت کمر قرار دارد و باید ویژگی آن به گونه ای باشد که برای هر سبک کوهنوردی و یا کوهستانی مناسب باشد.

  نوع D:

  دارای مهار سینه و یا به صورت ترکیبی است و بایستی همواره با نوع C مورد استفاده قرار بگیرد. غالبا از نوع D برای مواردی که به مسدود کننده قفسه سینه نیاز دارد به کار می رود.

  یومار

  یومار نیز از دیگر ابزار صعود و فرود است که برگرفته از اسم سازنده آن، یومار پانگیت می باشد. وجود این ابزار برای کاربران می تواند ضریب ایمنی کار در ارتفاع را بالا ببرد. برای صعود سریع و ایمن گزینه ای بسیار مناسب است. صعود و فرود با کمک این دستگاه به صورت پله پله انجام می گیرد. همچنین یومار دارای دستگاهی است که با جا به جا نمودن آن بر روی طناب، کار صعود و فرود به سهولت هر چه تمام تر انجام می گیرد. یومار به صورت چپ و راست است که در حمل مجروح نیز کارایی دارد.

  کوهنوردان در مسیرهایی که امکان کار با پا را دارند معمولا از یک یومار بهره می برند اما برای مسیرهای عمودی یا در حالتی که بار سنگین حمل می کنند با کمک دو یومار صعود و فرود را انجام می دهند. در هنگام استفاده از یومار بایستی به یکسری نکات هم توجه کرد از جمله این که از دستکاری و یا باز نمودن ضامن یومار باید پرهیز کرد، طناب در دهانه فک خاردار نباید شکسته شود یا همیشه طناب بایستی کاملا عمود بر شیار دهانه یومار باشد. یومار در انواع و مدل های مختلفی طراحی می شود که هر کدام عملکرد مختص به خود را دارند. از مهمترین مدل یومار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  یومار Basic

  این مدل از یومار بدون دسته است و به راحتی در دست جای می گیرد. با وجود این که وزن آن حدود 144 گرم است اما توانایی تحمل وزن تا 2200 کیلوگرم را دارد. بیشترین کاربرد آن در صعود و عملیات مربوط به امداد و نجات است.

  یومار Turbohand Pro

  در این مدل از یومار به دلیل برخورداری از یک غلطک، بازه صعود بهبود می بخشد و صعود را بسیار آسانتر می کند.

  یومار petzl

  یکی از محبوبترین انواع مدل یومار برای صعود، یومار پتزل است. این مدل طوری طراحی شده که برای دست بسیار سبک و مناسب می باشد.

  آساپ

  آساپ که به آن گیرنده سقوط هم گفته می شود وسیله ای بسیار کاربردی است که از سقوط در سطح لیز و ناهموار جلوگیری می کند و در واقع موجب نگه داشتن فرد می شود. عملکرد این ابزار بدین صورت است که در حالت عادی، بر روی طناب به طور آزادانه و بدون هیچ دخالت دستی حرکت می کند و فرد را همراهی می کند.

  READ
  راهنمای خرید پوتین برای کار

  اما به محض این که ضربه یا حرکتی ناگهانی به وجود آید، اساپ بر روی طناب گیر می کند و قفل می شود تا از این طریق کاربر متوقف گردد. این ابزار صعود و فرود برای طناب هایی با طول 10 تا 13 متر مناسب می باشد و قابلیت سازگاری با تمام محیط ها را نیز دارد.

  آی دی

  به هنگام کار با طناب، آی دی یک ابزار ترمز دستی خودکار به حساب می آید. از کامل ترین ابزار برای کار در ارتفاع است. از دستگیره چند منظوره برخوردار می باشد که به افراد کمک می کند تا بتوانند فرودی راحت داشته باشند و بر روی سطح افقی و شیبدار نیز حرکت کنند. این وسیله تا 250 کیلوگرم قابلیت تحمل وزن دارد.

  کارابین

  کارابین قطعه ای فلزی، حلقه ای و D شکل است که یک طرف آن قابلیت باز شدن دارد. این قطعه از آلیاژ سبک ساخته شده است. کارابین به طناب و تجهیزاتی مانند هارنس متصل می شود و ابزار حمایتی مناسب برای صعود و فرود است. کارابین از نظر عملکرد به سه دسته قفل شونده، ساده و تزیینی تقسیم می شود که هر کدام ویژگی و عملکرد مختص به خود را دارند.

   

  کلاه ایمنی

  کلاه ایمنی وسیله ایست که از سر در برابر هر گونه ضربات احتمالی در هنگام صعود و فرود محافظت می کند.

  کلام پایانی

  در این مطلب سعی نمودیم که شما را با انواع ابزار صعود و فرود آشنا نماییم. وجود این قبیل از ابزارآلات در واقع از ملزومات کار در ارتفاع هستند و بدون آن ها صعود و فرود امری غیر ممکن خواهد بود و می تواند با خطرات بسیاری همراه گردد.

  از این رو افرادی که در زمینه کوهنوردی، صخره نوردی و … فعالیت می کنند یا قصد ورود به این حوزه ها را دارند بایستی این قبیل از ابزارها را کاملا بشناسند و آن ها را تهیه نمایند تا بتوانند صعود و فرودی ایمن و به دور از هر گونه خطر احتمالی داشته باشند.

  اگر قصد خرید و یا حتی مشاوره در این راستا را دارید، ایمن ابزار فجر با سابقه ای چندین ساله آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. شما میتوانید به صورت تلفنی و یا حضوری خرید خود را انجام دهید.

  تولید محتوا و سئو توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ فرمو

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای

  نویسنده

  fermo

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *